Zálohování svých web stránek by jste měli provádět buďto pravidelně anebo po nějakých větších změnách. Bohužel většina lidí toto podceňuje a pak se diví, že přišli o mnoho hodin práce. Pokusím se v tomto článku popsat, jak správně zálohovat a předejít tak nepříjemnostem...
Je samozřejmě jasné, že pokud na stránkách nic neděláte a máte již zálohu z minulosti, tak nemá cenu zálohu každý den obnovit. V takovém případě bych se přiklonil k záloze po nějaké změně na stránkách. Také záleží jakým způsobem máte vytvořené stránky, podle toho pak přistupujete i k zálohování.
Zálohování statických stránek (HTML)
Stránky napsané pouze v HTML nejsou vůbec nijak složité, tím pádem není složité ani zálohování. Stačí zkopírovat čas od času všechny soubory přes FTP.
Zálohování dynamických stránek (PHP + MySql)
Pokud máte stránky přes PHP, tak zajisté používáte i MySql databázi. Při zálohování tedy musíte vytvářet zálohu i databáze. V nejjednodušším případě tedy soubory zkopírujete přes FTP a databázi vyexportujete v PHPMyAdmin.
Zálohování stránek přes redakční systém Joomla
Pro stránky vytvořené přes redakční systém Joomla, což jsou i tyto stránky, existují komponenty, které Vám velice ulehčí práci a zálohování je velice jednoduché. Já osobně používám pro všechny své stránky, které běží na Joomle komponentu s názvem Akeeba Backup.
Komponenta se dá stáhnout ZDE, ve free verzi. Po instalaci a prvním spuštění komponenty, vám bude nabídnuta automatická konfigurace, při které se komponenta nastaví podle vašeho hostingu. Ovšem doporučuji před první zálohou ještě nahlédnout do konfigurace a provést některá nastavení sám. Zde můžete nastavit výsledný tvar jména souboru, který se vytvoří po dokončení zálohování, umístění tohoto souboru a mnohé další... Ovšem důležité je podívat se na pokročilou konfiguraci, která je hned pod tou základní. Zde se totiž nastavuje výsledný formát a jeho velikost. Na výběr máte z klasického ZIP formátu a pak také speciálního JPA, který je doporučený. Tento formát vytvoří balíček, stejně jako ZIP, ovšem ten většinou v počítači nerozbalíte. Ze stránek komponenty si stáhnete nástroj Kickstart. Ten nahrajete na server přes FTP společně se záložním balíčkem JPA a rozbalíte ho přes webové rozhraní. Já jsem si již na tuto metodu zvykl a používám jedině JPA, ovšem pokud chcete zůstat u starého, dobrého ZIPu, tak tato možnost tady je.
Když už vyberete formát, tak je tu ještě další nastavení, hned vedle nastavení formátu je tlačítko Konfigurace... Po kliknutí se zobrazí nastavení, kde lze nastavit maximální velikost záložního souboru a pokud je tato velikost překročena, tak se vytvoří více balíčků, ve kterých bude rozdělena záloha. Tohle je velice důležité a osvědčilo se mi nastavit menší velikost, třeba 50 MB. A proč? Jelikož když stahujete zálohu, tak se mnohdy stane, že vypadne na malou chvilku internet a musíte vše stahovat od znova, proto je lepší stahovat více malých souborů, než jeden velký.
Akeeba Backup je velice kvalitní komponenta, se kterou můžete i ze svých stránek udělat kopii. Komponenta totiž vytváří balíček, do kterého nahraje všechny soubory a také obsah databáze a následně do něj vloží vlastní instalační soubory. Balíček tedy stačí rozbalit a nahrát přes FTP (v případě JPA rozbalíte na serveru pomocí Kickstart), poté si jen spustíte stránky v prohlížeči a nainstalujete podobně, jako když instalujete samotnou Joomlu. Dejte si pozor při instalaci, někdy totiž zůstávají vyplněné údaje podle webu, ze kterého je záloha vytvořená a to v případě, že chcete ze svých stránek vytvořit kopii není příliš dobré. Mohlo by se stát, že si původní stránky přepíšete, takže vždy vše pečlivě zkontrolujte a vyplňte.
Zálohování stránek přes WordPress
U WordPressu bych řekl, že existuje ještě více pluginů pro zálohování, než je tomu u Joomly. Pokud jdete ve WordPressu na záložku Pluginy - Instalace pluginů a zde zadáte do vyhledávání backup, vyběhne vám nespočet různých pluginů pro zálohování. Je na každém, který si nakonec podle popisu a hodnocení vybere. Já jsem do nedávna používal XCloner, což je také šikovný plugin, ovšem když jsem chtěl nastavit automatické zálohování na jiný server v určitý čas, tak se mi to zdálo příliš složité. Proto jsem se podíval po něčem jiném...
A objevil jsem skvělý plugin s názvem BackWPup. Instalaci můžete provádět přímo z WordPressu, nebo stáhnout ZDE. Plugin umí vše, co je třeba. Můžete si zde vytvořit libovolný počet záložních procesů. V jednotlivých procesech lze nastavit formát, automatickou cron zálohu v určitý čas, výběr položek z databáze a souborů. Pro umístění zálohy, máte na výběr z složky přímo na serveru, FTP na jiný server, e-mail (používat pouze když zálohujete jen databázi, umíte si představit, že by vám na e-mail mělo přijít třeba 100 MB...) a několik internetových služeb jako např.: Google storage, Dropbox, SugarSinc, Amazon a další... Mezi užitečnou funkci také patří možnost automatického smazání starých záloh, pokud je ve složce určitý počet souborů, který si nastavíte.
Na konec jedna moje zkušenost, od které již vše zálohuji...
Jednou se mi do počítače dostala nějaká "potvora", kterou antivir nedokázal odhalit včas a odnesly to moje stránky. Pro FTP používám program FileZilla a jelikož ho používám často, tak mám v tomto programu hesla k FTP uložena, na to vir přišel velmi rychle. Připojil se přes FTP na všechny mé stránky a přepsal index.php, do kterého vložil nějaký skript, který přesměrovával na jiné stránky. To jsem odhalil hned jak jsem, jakožto pravidelně, kontroloval své stránky. V tu dobu byl již vir odstraněn, antivir sice pozdě, ale nakonec ho odhalil. Po prohlédnutí svých stránek mi to bylo už celkem jasné. Připojil jsem se na FTP a podle data změny jsem soubory opravil pomocí originálního balíčku s Joomlou.
Od té doby již vše zálohuji, jelikož kdyby mi tehdy vir smazal všechny soubory, tak by mi k tomu originální balíček s instalací Joomly nejspíš nestačil... Také jsem zlepšil zabezpečení, takže by se mi to již stát nemělo.